Otizmi göz taramasıyla tespit eden cihaz geliştirildi

Avustralya’da devrim gibi buluş:

Flinders Üniversitesi, yakın zamanda tıp dünyasında devrim gibi bir gelişmeyi duyurdu, yeni bir göz taraması yönteminin, çocuklarda otizm spektrum bozukluğu (ASD) tespitinde büyük değişikliğe yol açması bekleniyor.

2006 yılında kendi oğluna otizm teşhisi konulmasından bu yana, otizmi gözden tespit için bir biyobelirteç (biomarker) araştıran Dr Paul Constable, amacına ulaştı.

Flinders Üniversitesi websitesinde Dr Paul, “Otizm spektrumlu çocuklarda retinada karmaşık elektrik sinyaller düzeni tespit ettik, bunlar bu çocukların beyin gelişimlerindeki farklılıklarla ilgili” dedi.

13 yıllık araştırmanın sonunda otizme işaret eden retinadaki elektrik sinyallerini belirleyen basit bir el cihazı geliştirildi.

Dr Paul, “Hızlı, sıkıntı vermeyen, elle tutulan bir cihaz kullanarak göz taramasıyla, küçük çocuklar üzerinde etkili olmasını bekliyoruz” diyor.

Erken müdahale şansı doğacak

Buluş, çocuklara daha erken teşhis konulmasını sağlayacak ve bu da erken müdahaleye ve ailelere destek verilmesine yardımcı olacak.

Dr Paul, “Çok erken teşhis, çocukların sadece önemli müdahaleleri almaları değil, aynı zamanda ailelerin de gerekli destekleri almaları, teşhisle uzlaşmaları ve bilinçli kararlar almalarını sağlayacak” dedi.

Yapılacak daha fazla araştırmayla çocuklarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu gibi diğer durumların da belirlenmesi olasılığı bulunuyor.

Buluşun getirecekleri

Otizm ne kadar erken teşhis edilirse, tedavi ve destek de o kadar erken başlayabiliyor.

Çocuğunuzun otizm riskinin yüksek olduğunu biliyorsanız, örneğin ailenizde ASD geçmişi varsa, bu durumda göz taramasıyla erken test büyük fayda getirecek.

JAMA Psychiatry dergisinde yakın zamanda yayımlanan bir çalışmada, otizm riskinin yüzde 80 oranda genetik faktörlerden kaynaklandığı gösterildi.

Çocuklarda otizm genelde 2 yaşında belirleniyor, oysa çalışmada 12 aylıkken başlayan terapi, sağlanacak faydaları artırabiliyor.

Avustralya’da yakın zamanda yapılan başka bir araştırmaya göre, 6 ay erken tedaviye başlayan çocukların aileleri, çocuklarının tedavi almayan çocuklara kıyasla, ortalama 37 daha fazla kelime anladıklarını ve ortalama 15 daha fazla kelime konuştuklarını bildirdi.

Kaynak: https://www.avustralyapostasi.com.au