İyi bir büyük olursak, bir gün biz de geleceği görebiliriz !

İyi bir “büyük” olursak, bir gün biz de geleceği görebiliriz.

“Oyun” denilen şey; en az “Zaman Yolcuğunu Çözme” çabası kadar ciddi bir uğraşıdır da!
 
Küçücük bir çocuk bizi günlük dünyanın koşturmacası, yorgunluğu ve kasvetinden alarak, bir çırpıda yıllar yıllar önceki çocukluğumuza, “geçmiş”e geri götürebilir. Hemen ardından, şaşkınlık verici bir hızda kendimizi “gelecek”te bulabiliriz. Uygun şartları oluşturmakta ona yardım edersek, bir çocukta bunu gerçekleştirecek teknoloji her zaman mevcuttur. Tek kural vardır; çocuğun bizi oyun oynayabilecek yeterlilikte bulması.

Başvuru yapar ve sınava tabii tutuluruz. Ancak “yeterlilik sınavı”nı aştığımızda, bizi sınırsız düşlerle dolu yolculuğuna konuk etmeye değer bulacaktır. Bizimle zengin ve mutlu bir yolculuk yapıp-yapmayacağına dair karar vereceği zamanın süresi “anlık” denilecek kadar hızlı olabilir, uzayabilir de. Başarmak için gerçekten de yetenekli olmalıyız, zaten pek yetkin değilsek, zaman yolculuğumuz tatsızlaşacak ve ilk durakta gemiden indirileceğimiz kesindir. Unutmayalım; Kaptan o.

Küslük yok, her şey bizim eğitimimiz için. Hazır olmadığımız bir yolculuğun kime ne faydası olabilir ki? Onun algılayıp – gördüğü düşsel mekânları, nesnelerı, kahramanları, anlık gelişen olayları algılayamıyor ve uyum sağlayamıyorsak; evet, bu konuda biraz daha okumalı, çalışmalı ve mutlaka yeniden denemeliyiz. Bir çocuğun oyun mesaisi için günde en az 7- 8 saate ihtiyaç duyduğunu unutmamalıyız. “Tekrar etmek, eğitimin anasıdır” derler; pes etmemeliyiz, başarabiliriz…

Öncelikle sabır çok önemli. Oyuna (aynı zamanda kendi çocukluğumuza da giden bu zaman yolculuğuna) katıldığımızda, büyüklerin dünyasına dair edindiğimiz dertler, gerilimler, amaçlar, disiplinler, iktidar, hiyerarşi ve daha önce kafamızda kurguladığımız senaryoların çoğundan vazgeçmiş, anlık gelişecek her şeye hazır, olabildiğince uyanık ve eğlenceye açık olmalıyız.

“Başarımız” kendi çocukluğumuzu ne kadar unutup-unutmamış olmamızla da doğru orantılıdır. Çoğumuz, bir çizgi filmden aldığımız ve ilk fırsatta ve zırt pırt “iyi bir çocuk olursan, bir gün sen de şirinler’i görebilirsin” cümlesinin ardına saklanacak kadar büyüğüz ama gerçekten oynayabiliriz, değişebiliriz, değişmeliyiz. Hem çocukluğumuzdan fazlaca uzaklaşmış olamayız umut var, bakın; ateş halâ sıcak. Küçük kaptanı izleyelim, o bize unuttuklarımızı anımsatacak.

 
Oyun ve Çocuk

“Gelecek bir varsayımdır” ama düşündüğümüzden daha hızlıca ve hep daha büyük karmaşalarla gelir (Entropi kavramı, “insan olarak evreni anlama çabamız”da bu güne değin en çok doğrulanmış yasadır aynı zamanda) ateş halâ sıcakken fırsat bu fırsat, deneyebiliriz; “İyi bir -büyük- olursak, bir gün biz de geleceği görebiliriz” cümlesinin arkasında dimdik durmak için “şimdi” den başka zamanımız yok !

Bir kez bile tadına vardığımızda, “birlikte ve muhteşem yolculuklar”ımıza daha sık çıkacak, “oyun” ve “düş”ün gerçeğe dönüştüğünü göreceğiz. Küçük kaptan ve onun uçsuz bucaksız düş dünyasının zaman içerisinde katlarıyla ve hızla nasıl geliştiğine, onun analitik düşünme yetisinin nasıl arttığına ve bunu dış dünyayı güzellemek için nasıl kullandığına tanık olacağız. Bu sadece çocuk büyütmek olarak adlandırılamaz, dünyayı değiştirecek gerçek büyü ve büyücülük de ancak bu olabilir…

Unutmayalım, bu sadece bizim geçmişimize giden bir zaman yolculuğu değil yalnızca, aynı zamanda çocuğumuzun geleceğine de yolculuk yapabilme ayrıcalığına sahibiz; çocuğumuzun yetişkinlikte, biz büyüklerin karmaşık dünyasına adım attığında yaşayacaklarına dair kesitleri görebiliriz. Gelecekte karşılaşacakları sorunlara dair geliştirecekleri çözümlere şimdiden tanık olabilme ve onlara zengin katkılarda bulunabilme fırsatına sahip olacağız. Evet tüm bunlar sadece “onunla birlikte” oyuna ayırdığımız şu kısacık zaman diliminde gerçekleşecek.

Kaybedeceğimiz hiç bir şey yok.
Hem bir çocuğun oyun galaxsisine katılmayarak “kazanacağımız zamanı harcayacağımız daha güzel olan şey” nedir ki ve hangi AVM’de bulunur?

Sezgin Karga

0 Yorumlar

Yorum Gönder

Bu gönderiye dair yorumda mı bulunmak istiyorsunuz?
Aşağıdan yorumunuzu paylaşabilirsiniz, teşekkür ederiz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir